Aktuality

12 základních tipů pro praxi nejen jógy / i z domova a online

Máme pro Vás pár tipů, které můžete zařadit i do našich online lekcí a videí, abyste mohli cvičit i z domova a dopřát si milovanou praxi. Buďme k sobě ohleduplní a laskaví a cvičme s větší pozorností a opatrností. Právě proto nám domácí praxe může přinést i ten benefit, že se naučíme na sebe více nacítit, sami sobě budeme oporou a pomocnou rukou a naše praktikování bude bezpečnější. 

A teď k tipům:

 1. Dýchejme

Dýchejme plynule a cvičme podle dechu. Dech je alfou omegou cvičení – a nejen cvičení! Bez dechu naše tělo nebude zásobenou kyslíkem a pránou a tak svaly a celý organismus nemůžou správně fungovat a my se nebudeme cítit dobře a tělo bude stávkovat a bolet. Naučme se efektivně používat bránici, která se podílí na kvalitním dechu, napřímení páteře, masáži orgánů, dynamické rovnováze a zdravém pohybu.

Náš pohyb slaďme s dechem, přičemž dech je ten, podle kterého se řídí pohyb. Takže například v čaturanze (kliku směrem dolů) je to tak, že jak máme dlouhý výdech, tak dlouhý máme pohyb – čili pohyb začíná se začátkem nádechu a končí s koncem nádechu.

Zadržovat dech můžeme při speciálních dechových technikách (např. externí techniky pránájámy) – a ty provádíme v klidové pozici (nejlépe v sedě a s vyrovnanou páteří).

Mějme na paměti, že při běžném fungování dech nosem je fyziologicky nejzdravější dech pro naše tělo.

 1. Nedělejme pozice, ve kterých nedokážeme dýchat

Pokud cítíme, že Vás dech je napjatý, tak zjemněme tempo, úsilí i pozici. Protože v napjatém stavu s oslabeným dechem se nedostaví pozitivní účinky ásany, ale naopak se napjatost a křeč dostanou do fyzického těla a zároveň i celé naše psychické prožívání bude napjaté a ztuhlé.

 1. Netlačme se do pozic, kde nás to bolí

Neubližujme si ani při cvičení. Jakmile ucítíme bolest, která vystřeluje, bodá a je ostrá, tak určitě zpomalme a pozici upravme. Pokud nejde pozice upravit a zjemnit, tak ji nedělejme.

Jsou i pozice, které nám nejsou zas tak milé a blaženě příjemné. Pokud je v danou chvíli praktikování vhodná doba pro rozšiřování naší komfortní zóny, tak mírné nepohodlí a bolest, kterou dokážeme zvládnout, si hezky užijeme.

 1. Uvolněme se, půjde to dál

V pozici se uvolněme, prodýchejme si ji a tím najednou zjistíme, že se dostaneme dál a naše tělo se stává zdravě  mobilnější. Když se budeme křečovitě snažit, tělo se většinou blokne a nepustí dál. Právě i s citlivým aktivním uvolněním se postupně dokážeme v pozici rozvinout a poznáme tak nové prožitky a možnosti. Pokud cítíme v těle křečovité nastavení, nezapojili jsme dobře naše tělo i s oporami, aktivací i uvolněním.

Zároveň je třeba zmínit, že uvolnění neznamená *vyvěšení* v pozici  a nebo *zamknutí* v kloubech. Těmto nastavením se chceme rozhodně vyhnout! Pro hypermobilní lidí platí toto doporučení dvojnásob.

 1. Stabilně, v klidu a s lehkostí

I silově náročné ásany mají v sobě stabilitu, klid a lehkost. A právě v náročnějších pozicích je stěžejní se uvolnit, nepanikařit a silou dechu si náročnější provedení užít. Díky vybalancované aktivitě i uvolnění toho pak zvládneme víc, s menším úsilím a větší efektivitou.

 1. Používejme opory

Aktivní vytváření opor (nejvíce díky dlaním a chodidlům, tak i dalšími částmi těla včetně hlavy) nám umožňuje nastavit a aktivovat tělo tak jak je pro něj v danou chvíli nejlepší, abychom zapojili celotělovou souhru i hluboký stabilizační systém. Pomocí opor propojíme tělo v celek, aktivujeme části, které potřebujeme aktivovat a uvolníme ty, které potřebujeme uvolnit. Je to tak snadné a zároveň tak prospěšné pro zdravý a funkční pohyb. Například napřimování páteře (a tím lepší dech a fungování orgánů) není možné bez kvalitní opory. A i proto preferujeme cvičit jógu na boso, protože tím zvýšíme funkčnost chodidla a to se pak dorazí v nastavení v celém těle.

 1. Uvědomme si sami sebe a objevujme

Užívejme si cestu uvědomování s citem k sobě a svému tělu.  Uvědomme si své současné rozpoložení (i omezení a limity) a pozorováním, zkoušením i objevováním se přes ně dostávejme. Buďme k sobě laskaví, trpěliví a zároveň se nebojme opouštět/rozšiřovat svou komfortní zónu. Nechme se vést aktuálním naladěním a současně zkoušejme.

 1. Neporovnávejme, nehodnoťme, nesrovnávejme se

Neporovnávejme se s druhými ani sami se sebou. Pozice, která nám šla na minulé lekci, nemusí jít dnes úplně stejně – může jít lépe anebo naopak v danou chvíli je nejlepší zvolit jemnější variantu. Každý den, vteřina i okamžik je jiný, a tak nelpěme na tom, že to musí být zrovna takové, jaké očekáváme a nebo takové, jak si naše mysl usmyslí (protože může být daná představa okleštěná limity naší mysli, která často bývá omezená našimi ohraničenými *krabicovými myšlenkovými vzorci.

 1. Šavásana jen nej

Závěrečná relaxace (šavásana) je nejdůležitější ásana, která transformuje i integruje celou praxi. Díky šavásaně si zregenerujeme tělo a mysl a na konci lekce budeme odcházet *nezničení, tak abychom měli vybalancované tělo a plné energie. Pozicí mrtvoly navíc  prohloubíme, prodloužíme a znásobíme účinky prožité praxe – takže těch pár minut á opravdu nenahraditelný a ohromný význam pro vše, co jsme během lekce cvičili i pro to, jak se bude odvíjet naše další hodiny a dny.

 • Radujme se z prožité vnitřní zkušenosti (i zkoušení)

Radujme se z objevování, že nemožné se zkoušením stává možným a tak v sobě rozšiřujeme poznání-vnímání svých neomezených možností. Nemožné je jen nevyzkoušené!

Chce to svobodný prostor (místo svazujícího času). Ale bez každodenních nespočetných (i nespočtených) kroků (vpřed i vzad), pokusů, zkoušek, pádů a vstání, výdrží a nevzdání se – radost i naplnění jen tak sami do našeho života nepřijdou.

 1. Cvičme tak, jak jsme

Nejlepší varianta je, když praktikujeme s radostí a radost cítíme i v těle.

Ale život není jen o *nejlepších nebo *ideálních podmínkách. Navíc snaha (resp. čekání) o (resp. na) tyto podmínky odebírá spojení s aktuálním děním a prožíváním a tak někdy stojíme na místě právě pro to, že stále čekáme, až přijde ta dokonalá a nejvhodnější chvíle. Ta chvíle pro žití, prožívání a případnou změnu stavu je právě teď – protože neustálím čekáním na *až marníme šanci i celý život.

Pokud cvičíme s negativním prožitkem a negativně naladěnou myslí, můžete se zranit.

Ale ne pokaždé vstupujeme na podložku s radostnými pocity, protože za sebou máme například těžký den. V těchto okamžicích a hlavně na začátku praxe zpomalme (i svoje myšlenky), sami sobě a upřímně si řekněme: ano, v tuhle chvíli nejsem úplně v pohodě a proto volím dnešní praxi i s ohledem na svůj vnitřní stav. Jde o to, nelhat ani sobě, ani svému tělu a s upřímností vnímat sebe. Samotná praxe nám pak může přinést radost to těla i srdce.

Proto je fajn praktikovat, když to jde (i když se psychicky necítíme úplně v pohodě). V těchto situacích jen volíme jemnější přístup a varianty, jsme k sobě laskavější a tím si vytvoříme živnou půdu pro to, abychom se během praxe a i po ní mohli *přeciťovat na potěšení, že svému tělu děláme dobře.

 1. Buďme ve spojení

Není klišé *teď a tady. Ano, vnímejme pomocí dechu přítomný okamžik a své tělo v přítomném okamžiku. Ať už děláme cokoli, zkusme být co nejvíc v napojení na sebe. Fyzické tělo je naší součástí a pomocí těla s námi hovoř náš vnitřní prostor i duše. Mysl má ohromnou sílu – jak konstruktivní, tak i destruktivní. Mysl, pokud je odpojená o těla, náš může velmi dobře šálit a působit nám v důsledku bolesti a zranění nejen fyzického rázu. Prožívejme sami sebe v daném okamžiku – v realitě, tak jak se to odehrává. Je to fuška, je to hodně těžké učení, ale se zkoušením a praxí se to dokážeme (znovu) naučit.

I během našich f2f lekcích ve studiu jsme se snažila předávat, že nejvíc pro naši praxi jsme právě my. My samotní jsme nejvíc a nejblíž ve spojení se sebou a svým tělem a proto se učíme i díky praxi, že všechny odpovědi máme v sobě.

Těším se na naše společné chvíle – i na živo online.

 ♥Vaše Eli

A CVIČTE S NÁMI I DÁL – ONLINE PŘES ŽIVÉ PŘENOSY A NEBO VIDEA NA YOU TUBE

studio-eli-pacholetova-tipy-online-joga-domaci-praxe-bezpecne-jogova-terapie

Zpět na výpis