Aktuality

Jak si můžete obnovit životní energii

Prána jako životní energie – co to vlastně je?

prána - naše životní energie

Cítíte, že máte málo energie, jste často unavení a ve svém životě nejste šťastní?  A víte, že tyto naše stavy ovlivňuje to, jak Vám proudí životní energie zvaná prána?

Pokud v našem těle energie proudí harmonicky, cítíme se plni energie a šťastní.  Schopnost dýchat hlouběji, vytrvaleji a klidněji umožňuje vědoměji pohybovat tokem energie v těle.

Prána je energie v nás, i okolo nás. Je to dech života, potenciální energie ve všech bytostech a pro vše živé, která proudí energetickými kanály (nádí). Tuto energii si vytváříme a přijímáme tělem, pohybem, dechem, myšlením, stravou i milostným aktem.

A protože bez dechu není život, je prána neodmyslitelně spojena s dechem. Dech je hlavním prostředkem přijímání prány, která kontroluje všechny biologické procesy v těle.  Pomocí pránájámy pránu kultivujeme a zvyšujeme pránickou energii v těle a mysli.

Prána má 5 vitálních životních funkcí (proudů), které se nazývají váju.

Jednotlivé prány se mezi sebou navzájem mísí. Pokud je příliš silná jedna, může svým působením potlačovat pole té druhé.

prána-váju
  • pohybuje se dovnitř, je zodpovědná za tlukot srdce a dýchání a řídí oběhový systém
  • uvádí věci do pohybu a vede je na jejich cestě
apána-váju
  • pohybuje se dolů a ven, kontroluje vylučování moči, spermatu, menstruace a výkalů
  • odstraňuje negativní zkušenosti
samána-váju
  • víří se od okraje do středu, rozpaluje vnitřní oheň, pomáhá k trávení
  • podporuje matabolismus, regeneraci a vznik nových buňek
udána-váju
  • pohybuje se vzhůru, prostřednictvím hrtanu a hltanu kontroluje hlasivky, výměnu vzduchu a příjem potravy
  • tvoří zvuk- mluvení, zpěv, smích a pláč
vjána-váju
  • pohybuje se směrem ven, prostupuje celým tělem a rozvádí do celého těla energii získanou ze vzduchu a potravy
  • řídí naše oběhové a vůlí řízené pohyby

Energetické kanály nádí

Prána nám čistí a zprůchodňuje energetické dráhy nádí. V těle máme přibližně 72 000 nádí, které vychází z místa u kořene páteře (kandy). Nejdůležitější nádí je Sušuma nádí v páteři.  Sušuma se pohybuje nahoru od kořene páteře, je buditelem čistého poznání a ztělesnění všeho blaha.

ida & pingala

Další dvě hlavní nádí jsou Ida a Pingala, které se šroubovitě točí okolo páteře a vyúsťují do nosních dírek a kříží se v energetický centrech (čakrách), které se nachází v předozadním postavení páteře. Ida nádí začíná a končí na levé straně těla, má chladivou vibrující kvalitu.  Označuje se také jako měsíční kanál, jež vyživuje naše jemnější stránky těla a vše, co je mentální povahy (pocity a myšlenky).  Pingala nádí, označována jako sluneční energie, začíná a končí na pravé straně a řídí naši parasympatickou část nervové soustavy, tedy vše, co je spojeno s naším fyzickým tělem.

Pokud jsou kanály nádí blokované, dochází k nerovnováze našich fyzických a psychických procesů.  Otevřením nádí  a udržování vyváženého toku energie v těle, vede k blažené extázi (Vasu, Rai B. Chandra, 2004, The Siva Samhita).

Na obrázku vidíme energetické kanály nádí (sušuma, ida a pingala), které se soustředí kolem celé páteře. U kořene páteře sídlí energie kundaliní. Je to druh ženské energie, znázorněné jako třiapůlkrát stočený spící had, jehož chřtát je vstupem do nádí. Tato energie se zvyšuje uvědoměním si pohybu prány a pokud jsou energie drah vyrovnané, může energie kundaliní stoupat.  Energii má i naše duše – atma naše pravé já, které je realizací našeho sebe sama. Na vrcholku hlavy se ida a pingala kříží v korunní čakře zvané Sahasrára čakra. Tato čakra symbolizuje naše vědomí a reprezentuje to, jak se stát součástí nekonečného proudu vědomí. Sahasrára čakra ze zobrazuje jako lotos s tisíci okvětními lístky.

 

A jak na to?

Obnovit tok naší životní energie a otevřít a čistit nádí můžeme pomocí jógových ásán, dechupránájámy a meditace.

Protože dech (dech nosem) je největším zdrojem prány, můžeme právě díky praktikování jógových ásán zvýšit příjem životní (pránické) energie. Podstatou jógové praxe je učení se schopnosti pránu zadržovat a pracovat s ní a to nám přináší zdravé tělo i mysl. Pravidelnou praxí  se začnou po určité době rozšiřovat schopnosti našeho vědomí. Pokud životní energie stagnuje a energetické kanály jsou narušené, projeví se u nás nemoc na mentální či fyzické úrovni.

Dalším zdrojem pránické energie je strava. V tomto ohledu samozřejmě záleží velmi na tom, co jíme, jak jíme, kdy jíme, s kým jíme a jak se cítíme! Takže určitě nejezte ve spěchu, při chůzi, ve společnosti lidí, mezi kterými Vám není dobře, nekvalitní potraviny, mrtvé potraviny (ohřívaná a zmražená jídla) a hlavně, jezte jen tehdy, když máte hlad a a ne proto, že potřebujete zajíst Vaše nestrávené emoce.

Používejme všechny smysly, které mohou životní energii vnímat a přijímat.  Uzdravujte svá těla pohybem, srdcem, dechem, stravou a láskou. :-)

Zpět na výpis