Milé klientky a milí klienti, naše studio bude fungovat do Vánoc.
Pokud chcete kredity nebo dárkové poukazy využít na lekce nebo masáže ve studiu, je možnost je čerpat až do 23. 12. 2022. Kredity na cvičení můžete čerpat i dále v rámci live lekcí přes Zoom, které budou pokračovat i v novém roce 2023.

Jóga – časté otázky

studio-eli-co-na lekci-joga-pilates-co si mam-nemam-vzit-podložka-rucnik-obleceni-piti

Milé klienti a milí klienti,

v tomto příspěvku najdete pár slov – odpovědí na Vaše časté nebo ještě nezodpovězené otázky. Máte tu informace, které zajímají každého, a většinou Vás, kteří se cvičením u nás ve studiu začínáte a prostě nevíte, *co a jak.

Pokud se v článku nedozvíte to, co byste rádi věděli a potřebujete, budeme moc rádi, když se nám ozvete na email info@studioeli.cz.

Co mám očekávat od první lekce?

První lekce bývá vždy nejtěžší. Nové polohy a pozice jsou neobvyklé a tělo je nezná. Buďte tedy trpěliví a dejte svému tělu čas, aby si na nové polohy zvyklo. Začínejte pozvolna, nepřepínejte se a neporovnávejte se s ostatními! Pokud potřebujete, na chvilku si sedněte, odpočiňte si a pak se opět přidejte. Věnujte pozornost svému dechu, který vede vaše tělo.

Jak často mám navštěvovat lekce jógy?

Pravidelným cvičením zvýšíte účinky vašeho snažení. Vaše tělo i mysl bude intenzivněji využívat své kapacity a možnosti. Aby byla jóga účinná, je potřeba zařadit lekce minimálně 1 až 2 týdně – lepší 1x než vůbec!

Co když se necítím ohebný/á?

Nebojte se jógu vyzkoušet! jóga vás naučí s tělem pracovat a váš pocit „neohebnosti“ se během hodiny stane minulostí. Pokud budete chodit pravidelně, uvidíte, jak se vaše tělo mění a harmonizuje.

Musím být v polohách dokonalý/á?

Každý je jedinečný! jóga nás učí mít rád své tělo a přijmout ho. Neporovnávejte se s kolegyní/kolegou vedle vás, soustřeďte se pouze sami na sebe. Každý z nás má v pozici své hranice a každý někde jinde. Není to o svalech, ale o kloubech, proto bychom měli respektovat i své fyziologické nastavení těla. Přijměte se takoví, jací jste!

Co mám dělat, když zaujmu pozici (ásanu)?

Jóga nás také učí koncentraci. V ásáně se soustřeďte na tělo, na pocity a snažte se plynulým dýcháním pozici prohlubovat. Jakmile vám budou myšlenky utíkat k vašim denním povinnostem („co mám ještě nakoupit“, „ co budu dnes vařit“, „co ještě dnes musím udělat“), účinky ásány, tím i celé lekce, se sníží a vy nezažijete krásný pocit nově nabité energie. Věnujte pozornost svému dechu a tělu. Místo, kde cítíte zvýšené napětí prodýchejte a postupně uvolněte, aby se ásana mohla stát pohodlnou.

Mohu cvičit sám/sama doma?

Pro ty, kteří nemají zkušenosti s jógou, je lepší se seznámit s jógou na lekcích pod vedením instruktora. Instruktor vás motivuje, pomůže vám omezit špatné návyky v ásanách (doma na sebe nevidíte), docílíte větších pokroků a účinků. Atmosféra ve skupině také přispívá k celkové energii, kterou můžete při lekci zažít a využít.

V čem mám cvičit?

Hlavně, ať je Vám dobře! Oblečte si pro Vás pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte příjemné a nic Vás nesvazuje. Je více než žádoucí, aby Vám cokoli na těle neomezovalo dýchání a cvičební praxi. Také si checkněte, zdali Vám například volnější tričko neodhalí více, než byste rádi a zdali legíny v každém možném pohybu jsou přesně tam, kde je chcete mít. :-)

Boty nepotřebujete – jóga se cvičí bosky, případně v ponožkám (v nejnutnějších případech) – pokud  je Vám na nožky chladno.

Pro závěrečnou relaxaci si přibalte i mikinu a teplé ponožky, aby Vám při odpočinku neprochladlo rozehřátě tělo.

Na čem mám cvičit?

Ve studiu pro Vás máme yogamatky, které jsou volně k zapůjčení. K dispozici je také speciální sprej na očistu podložky, takže si můžete před lekcí vypůjčenou podložku otřít a nemusíte mít obavy z nežádoucích efektů plynoucích z hromadného používání. ;-) Pokud máte yogamatku svojí, samozřejmě, že si ji můžete vzít s sebou – to je nej varianta – podložku sdílíte jen sami se sebou nebo nanejvýše se svou milovanou polovičkou a zároveň máte zajištěnou nejzákladnější pomůcku pro domácí praxi.

Klasické karimatky nebo jiné *formy* podložek si neberte, protože by Vám to klouzalo (vůbec byste si neužili cvičení, nejsou dost dlouhé a mohli byste se i zranit).

Yogamatky jsou skvělé v tom, že nekloužou (u většiny lidí). Pokud se hodně potíte, tak je super si pořídit speciální ručník na podložku, který je k sehnání v různých jóga shopech.

Jako náš klient máte slevu 10 % na designové jógamatky Yoga Feel Energy >>

Mám/mohu pít?

Při lekcích se všeobecně nepije, ale zas není vhodné přijít dehydrovaný.  Pokud máme individuální potřeby, je velké vedro nebo jste těhulka, určitě si vodu s sebou vezměte a nebo Vám ve studiu rádi pitnou vodu poskytneme.

Při praxi jógy a pilates se aktivuje trávicí oheň agni (spaluje toxiny v těle), a tak není vhodné ho pitím vody hasit. Zároveň si pitím narušujete plynulost a harmonii lekce.

Také nedoporučujeme pít 30 minut před i po lekci. Před lekcí je to z toho důvodu, že příliš naplněné břicho tekutinou by Vás při torzích omezovalo a při obrácených pozicích by se Vás  mohlo udělat lehce nevolno.  Po lekci je to proto, že spalování toxinů probíhá velmi aktivně ještě po docvičení.

Možná se Vám z počátku může zdát, že bez vody to nedáte. Ale věřte, že dáte! Z vlastní zkušenosti víme, že pití je velmi často pouze návykem, který se dá změnit na jiný návyk (při józe nepít :-)).

A co ještě?

Všechny potřebné pomůcky na cvičení pro Vás opět máme k zapůjčení. Máme: yogamatky, bolstery, válce, bločky, pásky, gumy, kruhy, oční polštářky, míčky a deky.

Pokud se hodně potíte, vezměte si s sebou i menší ručník na otírání.

Co je podstatou jógy?

Be yourself; everyone else is already taken. (Oscar Wilde)