Jóga – časté otázky

studio-eli-co-na lekci-joga-pilates-co si mam-nemam-vzit-podložka-rucnik-obleceni-piti

Milé klienti a milí klienti,

v tomto příspěvku najdete pár slov – odpovědí na Vaše časté nebo ještě nezodpovězené otázky. Máte tu informace, které zajímají každého, a většinou Vás, kteří se cvičením u nás ve studiu začínáte a prostě nevíte, *co a jak.

Pokud se v článku nedozvíte to, co byste rádi věděli a potřebujete, budeme moc rádi, když se nám ozvete na email info@studioeli.cz.

Co mám očekávat od první lekce?

První lekce bývá vždy nejtěžší. Nové polohy a pozice jsou neobvyklé a tělo je nezná. Buďte tedy trpěliví a dejte svému tělu čas, aby si na nové polohy zvyklo. Začínejte pozvolna, nepřepínejte se a neporovnávejte se s ostatními! Pokud potřebujete, na chvilku si sedněte, odpočiňte si a pak se opět přidejte. Věnujte pozornost svému dechu, který vede vaše tělo.

Jak často mám navštěvovat lekce jógy?

Pravidelným cvičením zvýšíte účinky vašeho snažení. Vaše tělo i mysl bude intenzivněji využívat své kapacity a možnosti. Aby byla jóga účinná, je potřeba zařadit lekce minimálně 1 až 2 týdně – lepší 1x než vůbec!

Co když se necítím ohebný/á?

Nebojte se jógu vyzkoušet! jóga vás naučí s tělem pracovat a váš pocit „neohebnosti“ se během hodiny stane minulostí. Pokud budete chodit pravidelně, uvidíte, jak se vaše tělo mění a harmonizuje.

Musím být v polohách dokonalý/á?

Každý je jedinečný! jóga nás učí mít rád své tělo a přijmout ho. Neporovnávejte se s kolegyní/kolegou vedle vás, soustřeďte se pouze sami na sebe. Každý z nás má v pozici své hranice a každý někde jinde. Není to o svalech, ale o kloubech, proto bychom měli respektovat i své fyziologické nastavení těla. Přijměte se takoví, jací jste!

Co mám dělat, když zaujmu pozici (ásanu)?

Jóga nás také učí koncentraci. V ásáně se soustřeďte na tělo, na pocity a snažte se plynulým dýcháním pozici prohlubovat. Jakmile vám budou myšlenky utíkat k vašim denním povinnostem („co mám ještě nakoupit“, „ co budu dnes vařit“, „co ještě dnes musím udělat“), účinky ásány, tím i celé lekce, se sníží a vy nezažijete krásný pocit nově nabité energie. Věnujte pozornost svému dechu a tělu. Místo, kde cítíte zvýšené napětí prodýchejte a postupně uvolněte, aby se ásana mohla stát pohodlnou.

Mohu cvičit sám/sama doma?

Pro ty, kteří nemají zkušenosti s jógou, je lepší se seznámit s jógou na lekcích pod vedením instruktora. Instruktor vás motivuje, pomůže vám omezit špatné návyky v ásanách (doma na sebe nevidíte), docílíte větších pokroků a účinků. Atmosféra ve skupině také přispívá k celkové energii, kterou můžete při lekci zažít a využít.

V čem mám cvičit?

Hlavně, ať je Vám dobře! Oblečte si pro Vás pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte příjemné a nic Vás nesvazuje. Je více než žádoucí, aby Vám cokoli na těle neomezovalo dýchání a cvičební praxi. Také si checkněte, zdali Vám například volnější tričko neodhalí více, než byste rádi a zdali legíny v každém možném pohybu jsou přesně tam, kde je chcete mít. :-)

Boty nepotřebujete – jóga se cvičí bosky, případně v ponožkám (v nejnutnějších případech) – pokud  je Vám na nožky chladno.

Pro závěrečnou relaxaci si přibalte i mikinu a teplé ponožky, aby Vám při odpočinku neprochladlo rozehřátě tělo.

Na čem mám cvičit?

Ve studiu pro Vás máme yogamatky, které jsou volně k zapůjčení. K dispozici je také speciální sprej na očistu podložky, takže si můžete před lekcí vypůjčenou podložku otřít a nemusíte mít obavy z nežádoucích efektů plynoucích z hromadného používání. ;-) Pokud máte yogamatku svojí, samozřejmě, že si ji můžete vzít s sebou – to je nej varianta – podložku sdílíte jen sami se sebou nebo nanejvýše se svou milovanou polovičkou a zároveň máte zajištěnou nejzákladnější pomůcku pro domácí praxi.

Klasické karimatky nebo jiné *formy* podložek si neberte, protože by Vám to klouzalo (vůbec byste si neužili cvičení, nejsou dost dlouhé a mohli byste se i zranit).

Yogamatky jsou skvělé v tom, že nekloužou (u většiny lidí). Pokud se hodně potíte, tak je super si pořídit speciální ručník na podložku, který je k sehnání v různých jóga shopech.

Jako náš klient máte slevu 10 % na designové jógamatky Yoga Feel Energy >>

Mám/mohu pít?

Při lekcích se všeobecně nepije, ale zas není vhodné přijít dehydrovaný.  Pokud máme individuální potřeby, je velké vedro nebo jste těhulka, určitě si vodu s sebou vezměte a nebo Vám ve studiu rádi pitnou vodu poskytneme.

Při praxi jógy a pilates se aktivuje trávicí oheň agni (spaluje toxiny v těle), a tak není vhodné ho pitím vody hasit. Zároveň si pitím narušujete plynulost a harmonii lekce.

Také nedoporučujeme pít 30 minut před i po lekci. Před lekcí je to z toho důvodu, že příliš naplněné břicho tekutinou by Vás při torzích omezovalo a při obrácených pozicích by se Vás  mohlo udělat lehce nevolno.  Po lekci je to proto, že spalování toxinů probíhá velmi aktivně ještě po docvičení.

Možná se Vám z počátku může zdát, že bez vody to nedáte. Ale věřte, že dáte! Z vlastní zkušenosti víme, že pití je velmi často pouze návykem, který se dá změnit na jiný návyk (při józe nepít :-)).

A co ještě?

Všechny potřebné pomůcky na cvičení pro Vás opět máme k zapůjčení. Máme: yogamatky, bolstery, válce, bločky, pásky, gumy, kruhy, oční polštářky, míčky a deky.

Pokud se hodně potíte, vezměte si s sebou i menší ručník na otírání.

Co je podstatou jógy?

Be yourself; everyone else is already taken. (Oscar Wilde)