JÓGA – ásány

studio-eli-elena-pacholetova-yoga-asana-joga-pozice-balasana-pozice-ditete-benefitystudio-eli-pozice-stromu-vrksasanastudio-eli-pozice-orla-garudasanastudio-eli-sirsasana-stoj-na-hlave

Časté otázky

Co mám očekávat od první lekce?

První lekce bývá vždy nejtěžší. Nové polohy a pozice jsou neobvyklé a tělo je nezná. Buďte tedy trpěliví a dejte svému tělu čas, aby si na nové polohy zvyklo. Začínejte pozvolna, nepřepínejte se a neporovnávejte se s ostatními! Pokud potřebujete, na chvilku si sedněte, odpočiňte si a pak se opět přidejte. Věnujte pozornost svému dechu, který vede vaše tělo.

Jak často mám navštěvovat lekce jógy?

Pravidelným cvičením zvýšíte účinky vašeho snažení. Vaše tělo i mysl bude intenzivněji využívat své kapacity a možnosti. Aby byla jóga účinná, je potřeba zařadit lekce minimálně 1 až 2 týdně – lepší 1x než vůbec!

Co když se necítím ohebný/á?

Nebojte se jógu vyzkoušet! jóga vás naučí s tělem pracovat a váš pocit „neohebnosti“ se během hodiny stane minulostí. Pokud budete chodit pravidelně, uvidíte, jak se vaše tělo mění a harmonizuje.

Musím být v polohách dokonalý/á?

Každý je jedinečný! jóga nás učí mít rád své tělo a přijmout ho. Neporovnávejte se s kolegyní/kolegou vedle vás, soustřeďte se pouze sami na sebe. Každý z nás má v pozici své hranice a každý někde jinde. Není to o svalech, ale o kloubech, proto bychom měli respektovat i své fyziologické nastavení těla. Přijměte se takoví, jací jste!

Co mám dělat, když zaujmu pozici (ásanu)?

Jóga nás také učí koncentraci. V ásáně se soustřeďte na tělo, na pocity a snažte se plynulým dýcháním pozici prohlubovat. Jakmile vám budou myšlenky utíkat k vašim denním povinnostem („co mám ještě nakoupit“, „ co budu dnes vařit“, „co ještě dnes musím udělat“), účinky ásány, tím i celé lekce, se sníží a vy nezažijete krásný pocit nově nabité energie. Věnujte pozornost svému dechu a tělu. Místo, kde cítíte zvýšené napětí prodýchejte a postupně uvolněte, aby se ásana mohla stát pohodlnou.

Mohu cvičit sám/sama doma?

Pro ty, kteří nemají zkušenosti s jógou, je lepší se seznámit s jógou na lekcích pod vedením instruktora. Instruktor vás motivuje, pomůže vám omezit špatné návyky v ásanách (doma na sebe nevidíte), docílíte větších pokroků a účinků. Atmosféra ve skupině také přispívá k celkové energii, kterou můžete při lekci zažít a využít.

Co je podstatou jógy?

Be yourself; everyone else is already taken. (Oscar Wilde)