Magda

studio-eli-magdalena-meskova-web

Magdalena Měsková

ve studiu vede: lekce čchi kungu s meditací

….ležím pod větrákem v pokoji pro hosty v indickém Amritsaru, nejsvatějším místě Sikhů. Místnost nemá okna a je určena turistům z Evropy. Dorazili jsme sem po třech výživných týdnech na korbách náklaďáků. Trochu jsme to hnali, protože jsme se na cestu stopem vydali v půlce listopadu. Mráz a dlouhé noci nejsou dobří spojenci při kempování v tureckých horách nebo iránských pouštích.  Klátí mě migrény už několik dní, do paměti se mi vtiskl nápis na jedné ze zdí mého provizorního útočiště JOGA RISHIKESH.

Migrény a silné bolesti hlavy mě sužují od malička, jsou mým zvláštním motorem za poznáním, pochopením. Neboť jejich nepříjemná přítomnost mě neustále nutí dívat se do sebe a klást si otázku Proč?

…a tak jsem o tři měsíce později cvičila jógu na březích Gangy v Rishikeshi. O další měsíc později díky neustálým stávkám a státnímu převratu v Nepálu jsem se dostala na desetidenní klasickou tradiční vipassanovou meditaci. A tak pokračovala moje cesta za poznáním, která započala v křesťanským kostele, kde jsem se začala ptát Proč? a pokračuje dodnes. Neustále skládám nekonečnou mozaiku pochopení.

Procestovala jsem mnoho zemí a navštívila celkem dost kurzů (meditace, čchi kung, joga, tai chi, reflexní terapie nohou ……), ale nejvíc ze všeho mě naučil život sám. Aplikace poznání v každodenních maličkostech, které svou prostotou a syrovostí mě neustále testují, mojí bdělou pozornost.

Není moc důležité co se nám děje, ale jestli si to uvědomujeme a jakou máme sílu k tomu, abychom si uměli vybrat, jak na to budeme reagovat, každičkou chvíli máme možnost v myšlenkách milovat či nenávidět. Stojí to dost úsilí, neboť se často ztotožňujeme s naší myslí, s našimi emocemi či egem. Myslíme si, že myšlení je naše, ale přitom, myšlenky vznikají, aniž bychom jim dali pokyn. Prostě mysl myslí stejně tak jako srdce pumpuje krev, není to naše zásluha. Myšlenky můžeme ovlivňovat, ale musíme si toho být vědomi. Myšlenky určují náš život, ať už si je uvědomujeme nebo ne.

Pojďte společně zkoumat nekonečný prostor mysli, prohlubovat bdělost a vhled. Zjistit kdo ve skutečnosti jsme. :-)